Jerome David Salinger (1919-2010) a huszadik századi amerikai irodalom egyik legjelentősebb írója. A második világháborúban katonaként részt vett a normandiai partraszállásban, majd a koncentrációs táborok felszabadításában. Világhírre a nyilvánosságot egész életében kínosan kerülő író az 1951-ben megjelent Rozsban a fogó című regényével tett szert.
A sokáig egyszerre tiltott és ajánlott nemzedéki kultkönyv a tizenhat éves, jómódú New York-i családból származó Holden Caulfield története, aki szabadszájúan meséli el újabb iskolai kicsapatását követő tétova, cél- és útkereső hányattatásait a metropolisz éjszakai életében. A családi tragédia árnyékolta, mégis biztonságos gyerekkor iránti nosztalgia, a felnőtté válás ijesztő bizonytalanságának érzete és az értelmes emberi életre vágyakozás kivételes nyelvi elevenségű ábrázolása nemzedékformáló erejű művé avatta a regényt. A Time magazin a legjobb száz angol regény közzé sorolta, megjelenése óta pedig több mint 65 millió példányban kelt el világszerte. 1964-ben jelent meg először magyarul, Zabhegyező címmel, 2015 óta pedig Barna Imre új fordításában olvashatjuk. Frankón.
Fordította: Barna Imre
„Lenne egy ilyen szabály, hogy énnálam nem szabad kamuzni. Aki kamuzni próbál, az mehet a francba.”
„A Rozsban a fogó az amerikai irodalom három tökéletes könyvének egyike a Huckleberry Finn kalandjai és A nagy Gatsby mellett.”
The New Yorker
„Van ez a srác, aki egyre csak ködösít, miközben tétlen marad
A motivációja nulla, a frusztrációja megőrjíti
Azt tervezi, megmondja a tutit, aztán mégis gubbaszt csupán
Segítse már fel valaki, mielőtt maga is köddé válik.”
Green Day: Ki alkotta Holden Caulfieldet?