"Miért akarnék húsz kiló aranyat, ha enyém az egész ország?"
1919. július vége. Sanyi, a jóképű vegetáriánus hentes, a kommunista párt segédmunkása, Bécsbe indul titkos küldetésben. Kezében a proletárhatalom sorsa: egy bőröndnyi arany. Hamarosan kiderül azonban, hogy a forradalom megbukott, és onnantól Sanyi minden tevékenysége okafogyott és illegális. Küldetése elveszíti eredeti értelmét. Vajon az élete milyen új értelmet kaphat? Álruhákkal és hamis személyazonosságokkal teli véres komédia veszi kezdetét.
Nehéz a hazugságok hálójából kitörni. A proletárforradalom bukása után Sanyi szifilisszel szabadul a börtönből, de összeszedi magát: új életet kezd feleséggel, gyerekekkel, valódi, kommunista énjét azonban még jobboldali érzelmű családja elől is titkolnia kell. A politikában óvatosan manőverezve átvészeli a magyar történelem válságos évtizedeit, egészen 1956-ig. Akkor negyvenévnyi elvhűség után kételkedni kezd - és erre minden oka meg is van.
Szécsi Noémi történelmi szatírája a különböző korabeli demagógiák nyelvhasználatát felidézve, bravúrosan bontja szét és rakja össze másként az eredeti Monte Cristo-történet elemeit. Előképével ellentétben ez a mű elsősorban nem is a bosszúról, hanem a mindenkori politika ostobaságáról szól.
A sokféle műfajban járatos szerző 2009-ben a Kommunista Monte Cristó-ért megkapta az Európai Unió Irodalmi Díját. 2011-ben József Attila-díjjal jutalmazták. További kötetei: Finnugor vámpír; A kismama naplója; A baba memoárja; Utolsó kentaur, Nyughatatlanok, Mandragóra utca 7., Gondolatolvasó. Műveinek fordítói jogai több országban, köztük Olaszországban és az USA-ban is elkeltek.
Olvasson bele:
Részlet a könyvből