Háy János
Háy János (1960) író, költő, a mai magyar irodalom megkerülhetetlen alakja. Főiskolás kora óta jelennek meg írásai; a közönségsikert A bogyósgyümölcskertész fia (2003) hozta meg számára. Minden műfajban tevékeny – 16 prózakötet, 8 verseskötet és számtalan díjnyertes dráma szerzője –, és merészen kísérletezik a köztük lehetséges átjárásokkal. 2019-ben megjelent Kik vagytok ti? című műfajteremtő kötete elnyerte a Budai-díjat, melyet az oktatást, nevelést legjobban segítő könyvért ítélnek oda. Drámáit minden évadban országszerte játsszák.
Műveit több nyelvre aktívan fordítják. Budapesten él, rengeteg ember és emlék között.
Nem egy könnyű olvasmány ez a rövidke kis regény.
Egyrészt a nyelvezete, mely hamisítatlan cigány nyelv, de hát nem is lehet másképp bemutatni a cigányság valódi életét.
Másrészt sok benne a szomorúság, a szenvedés, a vágyakozás egy jobb életre, ami sosem jön el.
A történetet Mamikáról egy cigány lány meséli el. A mű nemcsak Mamikáról szól, hanem a mesélő saját életéről is, sőt a közösségről is, ahova tartozik. A cigányokról, azok kapcsolatairól. A regényben végig jelen van a kitaszítottság, az el nem fogadás, a megbélyegzettség érzése.
Úgy tudom a regény fikció, de a bemutatott hétköznapok, az előítéletek igen életszerűvé teszik az olvasottakat.
"...én akkó tényleg nagyon éreztem, hogy cigán vagyok, hogy ríttam ott rá a konyhakőre a Mamikáná, hogy mé vagyunk mi cigánok. Hogy hiába akarunk, mi nem tudunk mások lennyi, csak cigánok.”