"Ha férfi vagy, el kell olvasnod ezt a könyvet, aztán elolvastatnod a partnereddel is...", írta Nick Hornby regényéről egy angol kritikusa. És a tanácsát sokan meg is fogadták, hiszen a "Pop, csajok, satöbbi" az utóbbi évek angol irodalmának egyik legolvasottabb, legnépszerűbb könyve.
Rob Fleming, a harmincöt éves popzenerajongó, poplemezgyűjtő, poplemezboltos történetében, boldog és boldogtalan szerelmeiben, szexuális hőstetteiben és leégéseiben, fájdalmas szakításaiban és olykor Woody Allent idéző szerencsétlenkedéseiben bizonnyal sokan ráismernek a saját életükre és jólesően kinevetik a főhőssel együtt saját magukat is. Nick Hornby ugyanis egyre terebélyesedő sikerét leginkább egészen utánozhatatlan humorának és öniróniájának köszönheti. Egy szó mint száz: ha férfi vagy (vagy nő, aki szeretné megismerni a mai férfiak mafla, gyötrődő lelkét), ha voltál már szerelmes (vagy leszel), ha valaha elhagyott a partnered (vagy te hagytad el őt), ha szereted a popzenét (bár akkor is, ha nem), ha még kezdő vagy, és szeretnéd tudni, milyen megpróbáltatások várnak rád a szexben és a szerelemben, vagy ha már túl vagy sok mindenen, ha olykor a szexet zűrös dolognak érzed, máskor meg az egyetlen örömnek az életben, ha olykor elfog a halálfélelem, ha sehogy sem sikerül felnőnöd, ha néha szörnyen elcseszed az életed... akkor el kell olvasnod ezt a könyvet.
A népszerű angol szerző második könyve (az első a "Fociláz" volt) ma már szinte klasszikus. S ha valaki még nem olvasta, a filmet akkor is biztosan látta. Nekik is érdemes azonban elolvasniuk a regényt, mert a frenetikus film sem tudja visszaadni Nick Hornby egészen eredeti humorát: a párkapcsolatokról, a széttört vagy éppen egy új szerelemben újraéledő férfiszívről talán senki a világon nem tud úgy írni, mint ő: egyszerre mélyen és viccesen, tragikusan és derűsen...
És egyúttal nosztalgiázhatunk is e könyv el- vagy újraolvasásával, hiszen a nagy része egy olyan lemezboltban játszódik, ahol még bakelitlemezek sorakoztak a polcokon, és egy igazi zenerajongó pontosan ismerte az "albumokat" és kedvenceinek kevésbé népszerű szerzeményeit.
Egyszóval: a "Pop, csajok, satöbbi" a populáris irodalom klasszikussá érett regényre, amelyben végig szólnak a pop és a rock felejthetetlen, klasszikus dalai.
A mű utoljára 2006-ban jelent meg a szerzői sorozatban.