Nincs engedélyezve a javascript.
Apás szülés

Apás szülés

2014. június 5.
jorgebucayportrekicsi-1.jpg

 , , Az újszülött felsír, az újszülött apa pedig nekiront a védtelen apróságot bántalmazó vadállatnak. Lehet, hogy mindenre felkészítették, ami egy apás szülésnél előfordulhat, csak azt felejtették el megemlíteni, hogy ez a „felszentelő” gesztus mire való. A pillanatnyi fájdalom. A beavatás. A sokk. Az életért, a szabad lélegzetért.
 , , Ezt a videót Jorge Bucay budapesti előadásán láttuk.
 , , Ha nagyon le akarnám egyszerűsíteni az előadáson látottak-hallottak és a könyveiben olvasható esetek üzenetét, egyetlen tézist ragadnék ki: meg kell találnunk önmagunkat. Hogy miért? Mert sok nélkülözhetetlennek vélt személy és dolog nélkül tudunk élni, de önmagunk nélkül aligha. Tehát „légy hű magadhoz”, mondja el (ő is) újra meg újra, szinte monomániásan. Majd pedig kifejti, illusztrálja.
 , , A szerző jelenleg futó sorozata az Európánál a Camino, az út. Utak: a magyarra lefordíthatatlan autodependencia, aztán a találkozás, aktuálisan a könnyek, majd a boldogság útja jön (idén karácsonyra), aztán a spiritualizmusé.

bucayakonnyekutjakisebb-1.jpg
 , , A könnyek útja. Mit sirat el a videóban szereplő kismama? A lányságát, egy tényleges veszteséget, mert nincs az az orvos, aki visszacsinálja neki. De lehet, hogy már nem is érdekli az a lányság, hiszen ott a gyereke. A gyerek pedig azért sírt fel, mert a „brutális” orvos jóvoltából levegővételre kényszerült, különben kihal az emberiség. Az orvosról és a fékevesztett apukáról nem készült könnyes videó, csak találgathatunk, sírtak-e, és ki győzött a szülőszobai meccsen. A történetnek ez az eleme mégis ugyanolyan fontos, mint a lényegi: humorba csomagol egy fájdalmas, felemelő és visszafordíthatatlan eseményt, és ezzel közel hozza a nézőhöz, a többiekhez, akik ha akarnak, okulnak belőle. Valós helyzet, valós fájdalom, vígjátéki fordulat – ez Bucay módszere. Egyetlen tézis és egyetlen módszer? Az előadás közönségét figyelve el kellett ismernem, hogy működik. Csak tartalommal kell megtölteni, és ennek Bucay nagy mestere. A szemléltetés, a közérthetőség, a humor és az empátia segítségével csomagolja mondanivalóját. Távol álljon tőle, hogy ránk erőszakolja, azt sem állítja, hogy megfellebbezhetetlen, csak mondja a magáét. Lehet vele vitatkozni.
 , , Menjünk tovább: A könnyek útja és a SEB. Nem csak a gátseb. Bármilyen veszteség vagy fájdalom testi vagy lelki sebe. BÁRMILYEN, legyen az a fiatalságunk, az egészségünk, az ártatlanságunk, egy családtagunk, az állásunk vagy a fél lábunk elvesztése, azt időbe kerül feldolgoznunk. Gyászmunka. Nehezen szokom meg, hogy ezt mind így kell mondani. Bucay szerint ez a folyamat a sebgyógyulás fázisaival azonos: az erek összehúzódása, éles fájdalom, vérzés, véralvadás, az alvadék összehúzódása, a szövetek regenerálódása, hegesedés. És természetesen minél nagyobb vagy mélyebb a sebünk, annál lassabban gyógyul be és dobja le a vart, annál több szenvedéssel jár, és annál több türelmet kíván tőlünk. A szenvedést nem lehet megúszni, meg kell élnünk, ki kell bőgnünk magunkat, és segítenünk kell annak, akinek nincsenek könnyei. Mert a fájdalom azután a javunkra válhat. Mondja Bucay.

 , Higgyük el neki. Hogy miért? Az életért. A szabad lélegzetért.

Magyarósi Gizella
az Európa Könyvkiadó szerkesztője